Beşinci kez Antalya’daki National Golf Kulübü’nde gerçekleşen Ladies European Tour’un (LET) Türkiye ayağı Turkish Airlines Ladies Open müthiş çekişme ile start aldı. 126 profesyonel bayan golfçünün katılımıyla oynanan şampiyonada ilk gün müthiş oynayan favorilerden 22 yaşındaki İspanyol Carlota Ciganda beş birdie ile süslediği dirençli oyunu sonunda 69(-4) ile sahayı tamamlayarak liderliğe yerleşti. Ciganda’yı, takip eden dört oyuncu ise 70(-3) ile günü noktaladı. Bu isimler Finlandiyalı Cecilie Lundgreen, Avustralyalı Sarah Kemp, Güney Afrikalı Lee-Anne Pace, İspanyol Carmen Alonso oldu. Bu grubun arkasında ise İspanya’dan Laura Cabanillas, İngiliz Trish Johnson, son şampiyon Holandalı Christel Boeljon 71(-2) ile sıralandı. Efsane Laura Davies ise 72(-1) ile takip eden grupta yer buldu.

Önceki günün yakıcı güneşinin aksine kapalı ve sakin bir havada sahaya çıkan gruplar, ilk gün zirvede yer almak için çaba sarf etti. Efsane oyuncu İngiliz Laura Davies ilk dokuzda öne çıktığı roundda birinciliği koruyamadı. Bu sahada geçen yıl şampiyon olan Hollandalı Christel Boeljon da 13’üncü deliği eagle ile geçtiği round boyunca zaman zaman ritmini bulsa da gerçek performansının altında kaldı.

ŞANSSIZ SORENSEN

İlk gün favorileri geride bırakarak beklenmedik bir başarıya imza atması beklenen İsveçli Rebecca Sorensen ise heyecanına yenik düştü. LET oyuncuları arasına bu yıl katılan 26 yaşındaki çaylak golfçü, 11’inci delikte iken -6 ile lider konumdaydı. Ancak takip eden beş çukurda konsantrasyonunu kaybeden oyuncu, sıralamada 72(-1) ile yer aldı.

İYİ BAŞLANGIÇ

Geçen yılın 1 numarası Ciganda, gün sonunda çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Bugünkü birincilik iyi bir başlangıç oldu. Birçok atışta fairway ve greenleri buldum" diye konuştu. 2012 yılında ‘Yılın Çaylağı’ ve Tur oyuncularının oylarıyla ‘Yılın Oyuncusu’ seçilen İspanyol golfçü, geçen sezon iki turnuva şampiyonluğu ile taçlandırdığı başarılı kariyerine, Antalya’da yeni bir halka eklemek istiyor. Ciganda, geçen yıl bu sahada 66 oynayarak National Golf Kulübü saha rekorunu kırmıştı.

TÜRKİYE’DEN ÜÇ İSİM

Turnuvada dört amatör sporcu yarışırken bunlardan üçü Türkiye’yi temsil ediyor. Üç isim arasında en iyi skoru sahayı 78 ile dönen Sena Ersoy elde ederken bir diğer Türk oyuncu Begüm Yılmaz 80 ile sahayı tamamladı. National Golf Kulübü’nden yetişen Aylin Erçel ise 86 ile ilk günü noktaladı.

Turkish Airlines Ladies Open 2013’de 10 Mayıs Cuma günü yapılacak ikinci round sonrası cut’a kalan isimler belli olacak.